Pultruzja – poznaj metodę wytwarzania profili z tworzyw wzmocnionych włóknami - Nanofiber.pl

 • Home
 • Aktualności Pultruzja – poznaj metodę wytwarzania profili z tworzyw wzmocnionych włóknami

Pultruzja – poznaj metodę wytwarzania profili z tworzyw wzmocnionych włóknami

2021-01-01 admin Comments Off

Choć pultruzja jest technologią opatentowaną w USA ponad 60 lat temu, producentów, którzy specjalizują się w wytwarzaniu profili kompozytowych różnego typu tą metodą jest wciąż stosunkowo niewielu. Tymczasem zastosowanie tego rozwiązania niesie za sobą wiele korzyści, a powstałe w procesie produkcyjnym komponenty mogą być wykorzystywane przez liczne branże. Pultruzja jest w naszej firmie wykonywana przez najlepszych specjalistów. Firma Nanofiber, jako najlepszy producent na polskim rynku, gwarantuje najwyższą jakość wykonywanych usług.

Czym jest pultruzja? Jakiego rodzaju kompozyty mogą powstawać dzięki wykorzystaniu tej metody? Czym się wyróżniają i, co najważniejsze – w jaki sposób można je zastosować? Oto najważniejsze informacje dotyczące tej technologii.

Pultruzja, czyli co?

Samo słowo „pultruzja” jest zbitką wyrazową od angielskich słów „pull” oraz „extrusion”, a więc – tłumacząc na polski: „ciągnąć” oraz „ekstruzja” – tj. wyciskanie lub tłoczenie. Zgodnie ze swoją etymologią, pultruzja jest więc metodą obróbki tworzyw, który polega na:

 • przesyceniu włókien wzmacniających tworzywa odpowiednio dobraną żywicą,
 • ukształtowaniu tak powstałej wiązki w określony przekrój poprzeczny,
 • jej utwardzeniu z zastosowaniem metody na gorąco.

W praktyce zamoczone w żywicy włókna i maty przeciąga się przez rozgrzaną formę, w efekcie uzyskując profile kompozytowe o wyjątkowych własnościach fizycznych i szerokim zakresie zastosowania.

Nowoczesne zakłady produkcyjne, które wykorzystują metody takie jak pultruzja, stosują do wzbogacania włókien m.in. żywice: poliestrowe, epoksydowe, poliuretanowe oraz vilnyloestrowe. Profile powstające w ten sposób oferuje m.in. firma Nanofiber.

Pultruzja – zalety tej technologii produkcyjnej

Profile kompozytowe powstające metodą pultruzji to nowoczesne komponenty, których wykorzystanie niesie za sobą wiele zalet.

 • Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych profili wykonywanych np. ze stali czy też aluminium, ponieważ są jeszcze bardziej solidne, a koszt ich wykorzystania oraz eksploatacji często jest niższy.
 • Są jeszcze bardziej odporne na działanie czynników środowiskowych oraz różnorodnych substancji chemicznych – można je wykorzystać np. bez obaw o korozję.
 • Ich ogromnym atutem jest niska masa – np. profile z włókien węglowych są aż 9-krotnie lżejsze niż te stalowe, co zapewnia łatwość ich transportu i montażu i umożliwia obniżenie wydatków związanych z eksploatacją.
 • Mogą być wykonywane na indywidualne zamówienie – tak, aby ich rozmiary oraz parametry techniczne wpisywały się w specyfikację konkretnego projektu.
 • Pultruzja tworzyw sztucznych zapewnia odporność na działanie czynników chemicznych i środowiskowych.

Nie sposób się więc dziwić, że profile kompozytowe cieszą się coraz większą popularnością.

Profile z włókna szklanego, węglowego, naturalnego i więcej

Metodą pultruzji można utrzymać rozmaite profile kompozytowe. Oznacza to, że elementy te można zastosować w wielu miejscach. Posłużą nie tylko jako wzmocnienie konstrukcji budowlanych, ale także jako komponenty przydatne w branży motoryzacyjnej, lotniczej, a nawet podczas produkcji sprzętu sportowego czy rozmaitych elementów dekoracyjnych. Wszystko zależy od własności konkretnych mieszanek.

Do najpopularniejszych należą:

 • profile z włókna szklanego – niezwykle wytrzymałe na wysokie obciążenia i działanie czynników atmosferycznych (m.in. duże różnice temperatur czy wilgoć) – można nimi zastąpić m.in. profile stalowe czy aluminiowe, również w intensywnie eksploatowanych konstrukcjach,
 • profile z włókna węglowego – doskonała alternatywa dla stali i innych metali; wyjątkowo lekkie, a zarazem znacznie bardziej wytrzymałe niż tradycyjne materiały; najodporniejsze i najbardziej wytrzymałe spośród wszystkich – nie zawiodą nawet zastosowane w ekstremalnych warunkach,
 • profile z włókien naturalnych – np. lnianych czy jutowych są wykorzystywane m.in. w motoryzacji oraz branży lotniczej, a także do produkcji dronów; łączą bardzo wysokie parametry wytrzymałościowe z całkowitą biodegradowalnością – to zatem kompozyt chętnie wybierany przez producentów, którym zależy również na ekologicznym aspekcie prowadzonej działalności.

Co istotne, każdy typ profilu powstaje ze starannie opracowanej przez producenta mieszanki włókien i żywic, co przekłada się na duże zróżnicowanie własności, jak i zastosowań poszczególnych elementów.

Pultruzja to sprawdzona technologia, która obecnie pozwala tworzyć innowacyjne materiały konstrukcyjne. Warto przyjrzeć się im bliżej i w pełni wykorzystać ich potencjał. Pultruzja polecana jest przez niejednego producenta, ponieważ niesie za sobą wiele korzyści. Zapraszamy do kontaktu klientów z Polski i zza granicy. Zapewniamy, że pultruzja tworzyw sztucznych wykonywana w naszym zakładzie spełni Państwa oczekiwania.