Pręty kompozytowe – nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych metod zbrojenia stali - Nanofiber.pl

 • Home
 • Aktualności Pręty kompozytowe – nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych metod zbrojenia stali

Pręty kompozytowe – nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych metod zbrojenia stali

2021-03-23 admin Comments Off

Stosowanie materiałów kompozytowych to trend, który utrzymuje się w nowoczesnym budownictwie. Nieustanny rozwój technologii i poszukiwanie jeszcze efektywniejszych rozwiązań konstrukcyjnych sprawia, że przy zbrojeniu betonu pręty kompozytowe zastępują te ze stali. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście się opłaca? Poznaj jego najważniejsze zalety.

Materiały kompozytowe, a więc takie, które powstają z co najmniej dwóch komponentów, stosowano już w czasach starożytnych. Trudno jednak porównywać tworzenie cegieł z mieszanki gliny i słomy w Babilonie z zaawansowanymi stopami strukturalnymi czy nanokompozytami, które obecnie powstają np. z włókien węglowych i szklanych. Pręty kompozytowe to innowacyjne rozwiązanie, które w znacznym stopniu rewolucjonizuje sposób wykonywania prac budowlanych.

Pręty kompozytowe a metalowe – na czym polega różnica

W budownictwie przez wiele dekad korzystało się ze zbrojeń w postaci prętów stalowych. Nie można odmówić im solidności i efektywności wzmacniania konstrukcji. Niemniej jednak, nie są one pozbawione wad. Ciężkie, podatne na korozję i wiele czynników środowiskowych – sprawiają, że betonowe zbrojenie ma ograniczony „termin ważności”. Problemy te rozwiązuje zastosowanie kompozytowych prętów żebrowanych. Najważniejsze atuty tego produktu to:

 • niska masa – pręty kompozytowe mogą ważyć nawet 9-krotnie mniej niż te wykonane ze stali o podobnych rozmiarach i parametrach technicznych,
 • niepodatność na korozję – są w 100% odporne na rdzewienie, co znacznie zwiększa trwałość wzmocnionej nimi konstrukcji,
 • odporność na działanie substancji chemicznych – m.in. chlorków i kwasów, co pozwala je stosować w środowisku o dużym zakwaszeniu czy alkaliczności,
 • ponad 100-krotnie niższa przewodność ciepła niż pręty stalowe – to istotne, ponieważ lepiej niż te drugie radzą sobie zarówno w bardzo niskich, jak i wysokich temperaturach,
 • brak przewodnictwa prądu oraz nieuleganie zjawisku indukcji magnetycznej – co zwiększa bezpieczeństwo konstrukcji,
 • nawet 2,5-krotnie wyższa wytrzymałość kompozytu w porównaniu ze stalą.

Jednym słowem – to materiał na miarę XXI wieku, który daje szerokie możliwości zastosowania. Skorzystanie z niego pozwala:

 • zoptymalizować koszty wykonania prac budowlanych – m.in. dzięki obniżeniu wydatków na transport prętów zbrojeniowych,
 • usprawnić proces wykonywania prac budowlanych,
 • uzyskiwać konstrukcje budowlane o jeszcze wyższej trwałości – odporne na korozję, duże amplitudy temperatur oraz działanie innych czynników zewnętrznych.

Jakie wyzwania stoją przed producentami prętów kompozytowych?

Technologia produkcji prętów kompozytowych nieustannie się rozwija. Już dziś sprawdzeni producenci, tacy jak Nanofiber, oferują pręty kompozytowe o doskonałych parametrach technicznych. Niemniej jednak, jeszcze na kilku polach technologia ta będzie dopracowywana. Warto m.in. pamiętać, że kompozyt wykorzystywany do ich produkcji:

 • jest wyjątkowo twardy, co jest jego dużą zaletą, ale sprawia jednocześnie, że prętów nie można dodatkowo dogiąć już bezpośrednio na placu budowy – dlatego istotne jest precyzyjne ustalenie z dostawcą parametrów technicznych poszczególnych elementów niezbędnych do wykonania zbrojenia,
 • może zacząć topnieć, gdy zostanie przez dłuższy czas wystawiony na działanie temperatury 500oC lub wyższej – to powoduje, że korzystanie z prętów z kompozytu w miejscach o bardzo wysokim zagrożeniu pożarowym może być niewskazane.

Ograniczenia te wydają się być nieznaczne, a potencjał tkwiący w tym innowacyjnym produkcie rośnie z roku na rok. Z tego powodu pręty kompozytowe to dobry wybór przy realizacji nowoczesnych inwestycji budowlanych. Warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu technologicznemu i sięgnąć po korzyści, które zapewnia.