Właściwości kompozytu

Co to jest i jakie właściwości ma kompozyt

Właściwości kompozytu

2023-02-09 admin Comments Off

Kompozyt to tworzywo, w którego skład wchodzą przynajmniej dwa materiały, które cechują się różnymi właściwościami. Po co je ze sobą łączyć i czy mają one wpływ na trwałość ostatecznego tworzywa? Jakie są rodzaje kompozytów i gdzie się je stosuje?

Materiały kompozytowe są stosowane praktycznie w każdej branży – budownictwie, dekoracji wnętrz, motoryzacji czy przemyśle. Tworzywo kompozytowe nie tylko wpływa na właściwości fizyczne i chemiczne wszystkich składników, z których zostało wykonane, ale przede wszystkim zmniejsza koszty produkcji.

Co to jest kompozyt?

Definicja kompozytu jest stosunkowo krótka – to po prostu tworzywo, które powstało z co najmniej dwóch materiałów cechujących się różnymi właściwościami. Po ich połączeniu nowy materiał wykazuje lepsze właściwości niż każdy z poszczególnych składników osobno. Dodatkowo struktura kompozytu nie jest jednorodna, co oznacza że poszczególne składniki można zauważyć bez wykorzystania mikroskopu czy dokładnej analizy chemicznej.

Dla zobrazowania kompozyt można porównać do stali, która powstaje w wyniku połączenia węgla oraz żelaza. Oba te składniki znacznie się od siebie różnią, są również znacznie mniej trwałe niż połączone w jednym stopie. W odróżnieniu od materiałów kompozytowych nie zauważymy „gołym” okiem poszczególnych składników, bowiem zostały one przetopione w jedną masę.

Jakie właściwości ma kompozyt?

Powstały z dwóch różnych od siebie składników kompozyt musi posiadać właściwości znacznie lepsze niż oba składniki pojedynczo. Najczęściej jest to większa wytrzymałość pomimo mniejszej gęstości, lepsza elastyczność lub odporność na warunki atmosferyczne. Indywidualne właściwości kompozytu zależne są od materiałów, z jakich został on wykonany – inne kompozyty stosować będziemy w branży motoryzacyjnej, a inne w budowlance.

Do najpopularniejszych materiałów kompozytowych zalicza się przede wszystkim:

  • kompozyt drewniany;
  • kompozyt drewnopochodny;
  • kompozyt aluminiowy;
  • kompozyt granitowy;
  • kompozyt kwarcowy;
  • kompozyt mineralny;
  • kompozyt metalowy;
  • kompozyt betonowy.

Znanymi z codziennego użytkowania kompozytami są zatem panele podłogowe czy płyty OSB, które wykazują się nie tylko lepszą wytrzymałością niż klasyczne drewno, ale są dodatkowo znacznie tańsze w produkcji.

Największą grupę stanowią kompozyty drewnopochodne bowiem stosuje się je szeroko w budownictwie, jak i w branży aranżacyjnej. W budowlance stosuje się także inne rodzaje kompozytów, jak choćby żelbeton, który jest niczym innym, jak mieszanką betonu wzmocnioną dodatkowo elementami metalowymi, które znacznie wpływają na trwałość całej konstrukcji.

Indywidualne właściwości kompozytu zależne są nie tylko od połączenia materiałów, ale też od technologii, w jakiej zostały wykonane. Rozwój tej dziedziny sprawia, że każdego roku powstają nowe, trwalsze kompozyty, które nie tylko zmniejszają ostateczne koszty przedsięwzięcia, ale przyczyniają się również do poprawy bezpieczeństwa, szczególnie w miejscach takich jak kładki dla pieszych, czy konstrukcje całych drapaczy chmur.

Czy warto postawić na kompozyt? Zdecydowanie to materiał numer jeden, który ma wiele zastosowań.

Call Now Button